קפסולות או פולי קפה, זאת השאלה!

יום ראשון, 22 מרץ 2015 / תחת קטגוריית מכונות קפה

אין ספק כי הקפסולות פרצו את הדרך של האספרסו והקפוצ'ינו לבתי ישראל, עד אז למעט מאוד מהאנשים היו מכונות קפה בבית. עכשיו כשהתרגלנו שכמעט בכל בית ניתן לקבל קפה משובח ולא להתפשר על קפה נמס פשוט, האם אפשר וכדאי לעלות רמה אל מכונות הקפה האוטומטיות המבוססות על שימוש בפולי קפה "אמיתיים"?

נתחיל מהבסיס, הכנת קפה אספרסו או קפוצ'ינו אמיתי מבוססת על שימוש באבקת קפה. בתהליך הכנת הקפה עוברים המים החמים בלחץ דרך הקפה הטחון. כדי למצות את טעמו של הקפה בצורה הטובה ביותר, חשוב שכמות המים הזורמים שתעבור דרכו תהיה קטנה ושמעבר המים דרך הקפה יעשה בלחץ גבוה (אך לא גבוה מדי כדי לא לשרוף את הקפה). כתוצאה מתהליך זה נוצרת שכבה הנקראת קרמה, קצף כהה וסמיך על פני המשקה, המעיד על איכות החליטה. הכנה איטית ומוקפדת מבטיחה הפקת טעמים משובחים ואנינים מאבקת פולי הקפה. טעמו של האספרסו המשובח עולה בכמה וכמה רמות על טעמו של הקפה הביתי.

מהן קפסולות ואיך זה עובד?

קפסולה היא מיכל אטום המיועד לשימוש חד פעמי, המכיל קפה טחון. הקפסולה מוכנה לשימוש מיידי כאשר הקפה אטום בנייר סינון מיוחד, הקפסולה נזרקת לאחר השימוש. את הקפסולות מכניסים למכונת הקפה, באמצעות לחץ המכונה מוחדרים מים רותחים דרך הקפסולה, ליצירת כוס אחת של קפה אספרסו שאיכותו תלויה באיכות הקפסולה. הכנת קפה באמצעות קפסולה, נחשבת לנוחה, נקייה ומהירה יותר ואינה דורשת ידע מיוחד. בשוק קיים כיום מגוון רחב של מכונות קפה מבוססות קפסולות במחיר מתאים לכל כיס.

החיסרון הגדול הוא עלות הקפה. עלות השימוש במכונת הקפה מבוססת קפסולות יקרה פי 4 מעלות של קפה מבוסס פולי קפה טחונים (הראשונה עולה כשני שקלים לעומת האחרונה חצי שקל לכוס).

מהי מכונת קפה אוטומטית?

כל חובב קפה יודע שאין כמו קפה שנטחן זה עתה כדי להפיק קפה משובח וארומטי. מכונות הקפה האוטומטיות מפיקות קפה טחון טרי בלחיצת כפתור. במכונות קפה אלה תהליך הכנת הקפה הוא אוטומטי ונעשה בלחיצת כפתור. המכונות כוללות מיכל לאחסון פולי הקפה  הטרי ומיכל לאחסון המים, כמו גם מטחנת קפה מובנית, בלחיצה על כפתור המכונה טוחנת כמות מדודה כ- 7 גרם של קפה. בחלק מהמכונות האלה ההקצפה נעשית על ידי המשתמש באמצעות פנרלו, בדיוק כמו זה הקיים בבתי קפה, אך כיום יש בשוק גם מכונות שמקציפות את החלב כחלק מתהליך הכנת הקפה.  המכונות האוטומטיות כוללות אפשרויות התאמה אישית שונות, כמו קביעת משקה הקפה הרצוי, כמות המים וחוזק הקפה. בנוסף, למכונות אלה מיכל איסוף לשאריות הקפה (המכונות עוגיות) והן מבצעות שטיפה וניקוי בתום תהליך הכנת הקפה.

שיטה זו מאפשרת את החופש לבחור את תערובת פולי הקפה הרצויה ומאפשרת למשתמש מעורבות מאוד גבוהה בתהליך התאמת הקפה לטעמו האישי. יתרון משמעותי נוסף הוא העלות הנמוכה של הקפה. שורה תחתונה מכונות יקרות יותר המתאימות לאנשים שרוצים קפה טוב, במהירות ועם מינימום טרחה ומאמץ.

לסיכום, קפסולות קפה, הן נוחות להכנה, התפעול שלהן הוא פשוט ואינטואיטיבי והן אינן דורשות מיומנות כלשהי, לחיצה על כפתור מאפשרת הפקה של כל קפה איכותי (תלוי כמובן באיכות הקפסולות), המגבלה העיקרית נובעת ממגוון מוגבל של טעמים וניחוחות ומחירן גבוה באופן יחסי. מכונות קפה אוטומטיות לעומתן מבטיחות קפה טחון טרי שניחן באיכות ובניחוחות מעולים, (גם פה כמובן מותנה באיכות הקפה הנבחר) ובמחיר נוח אך, מחירה הראשוני הגבוה של המכונה יכול להרתיע.

אז איך אתם בוחרים להכין את הקפה שלכם?